Wednesday, September 30, 2020


TC No ile SSK Prim Sorgulama


SSK prim gün sayısı ve sigorta prim bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Ssk prim sorgulama tc kimlik no ile hizmetini nasıl alacağınızı ve SSK gün sorgulama ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) işlemlerinde prim gün sayısı, bir kişinin çalıştığı günü göstermektedir. Kişinin yaşlılığında emekli olup emekli maaşı alabilmesi için sigortasının aktif olması ve çalıştığı yerin prim ödemelerini eksiksiz girmesi önemlidir. Prim olarak geçen ve işveren tarafından işçinin sigorta hesabına yapılan prim ödemesi ile birlikte bir kişinin her ay içerisinde ne kadar çalıştığı da belirlenmektedir.

Yurttaşların sigorta hesabında ne kadar prim yatırıldığını öğrenmesi için SSK prim sorgulaması yapması yeterli olacaktır. SSK prim sorgulama işlemlerinizi yapmanız ve durumunuz takip etmeniz için çok önemlidir. Aksi takdirde emeklilik yaşınız uzayabilir.

SSK prim sorgulama işlemleri için E Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E devlet üzerinden sorgulama yapmanız için “E- Devlet şifresi” almanız gerekmektedir. Bu şifreyi almak için PTT şubesine TC kimlik numarası ile gitmeniz ve buradan 2 TL karşılığında temin etmeniz mümkündür.

Hizmet Bilgisi Sorgulama E-SGK sistemine giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan hizmet seçeneği altındaki 4A hizmet bilgisini seçebilirsiniz. BAĞKUR’lu olarak çalışan kişiler ise bu bölümde 4B hizmet bilgisini seçmelidir. Bu seçimin ardından ilgili sigortalının tüm sigorta bilgileri detaylı bir şekilde belirtilecektir. Özet bilgilerin yanında sigorta başlangıcından sorgulama gününe kadar tüm zaman içerisinde sigorta hesabındaki hareketliliklerin gösterildiği detaylı bilgiler de yayınlanmaktadır. Bu bölümler sayesinde toplan gün sayınızı ve toplam kazancınızı öğrenebilirsiniz. Bunun yanında aylık ve yıllık periyotlara göre sigorta durumunuzu sorgulayabilirsiniz.