Friday, June 18, 2021


SSK Sorgulama


Bilindiği üzere tc kimlik no ile daha önceden ssk sorgulama yapılabiliyor ve çalışanlar sigortaya dair hizmet dökümü ve diğer işlemlerini esgm ekranı adı verilen sgk sayfasından gerçekleştirebiliyordu. Vatandaş için büyük kolaylık ve bilgiye hızlı erişim sağlayan esgm sistemi, bir takım teknik sorunlar sebebiyle deaktif oldu ve ssk sorgulaması başta olmak üzere sigorta ile ilgili tüm işlemler e devlet sistemine entegre edildi. Kısacası tc ile ssk sorgulama e devlet ile mümkün kılındı. Hal böyle iken e devlet şifresi olmayanlar ssk sorgulama yapmak istedikleri vakit bu işlemi gerçekleştiremediler.

Çalışılan işyerindeki haklarınızın temeli olan ssk sigorta sistemi sayesinde kendi sağlığınız, aileniz, emekliliğiniz ve geleceğiniz bir nevi garanti altına alınmaktadır. Bu sebeple ssk sigorta sorgulama işlemlerini düzenli olarak gerçekleştirerek ileride sorun yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.

Türkiye’de sigortalı olarak çalışan her birey, sigortasının ödenip ödenmediğini kontrol etmekle mükelleftir. Maalesef ki güvene dayalı çalışma prensiplerinde çalışanların büyük bir kısmı zarar etmekte yani sigortalı çalıştığını düşünürken sigortasız olarak çalıştırılmaktadır. Bunun farkına varmaları da ya hastaneye yolu düştüklerinde ya da emekliliğime ne kadar var sorusunu sormaya başladıklarında ortaya çıkıyor. Oysa ssk sorgulama yapılarak bu tür sorunların önüne geçilmesi oldukça pratiktir.

Ekrandan ssk sorgulamasının yapılabilmesi için tc kimlik no ve e devlet şifresi girilmelidir. Daha sonra sosyal güvenlik kurumu sayfasındaki 4a hizmet dökümü olarak da bilinen ssk kişi hizmet bilgisi sorgulama alanından sigortalı olarak çalışmaya başladıkları gün itibariyle ödenmiş olan tüm ssk primlerini etraflıca öğrenebilmektedirler. Siz siz olun ihmal etmeden hemen ssk sorgulamasını yaparak sigorta geçmişinizi teyit edin.

Tc ile ssk sorgulama işlemleri eskiden olduğu gibi şifresiz değil e devlet girişi ile sağlanmaktadır. Bu nedenle edevlet kapısı haricindeki hiç bir sayfaya önemli bilgilerinizi girmemelisiniz. Ssk sorgulaması e devletten giriş yapıldıktan sonra sgk sayfasında yer alan 4a kişi hizmet bilgisi olarak yer almakta ve hizmet dökümü olarak kısa ve uzun dönem bilgilerini detaylarıyla beraber sunmaktadır.