Friday, June 18, 2021


SSK Sorgulama Ekranı


SSK Sorgulama ekranı olarak bilinen kişi hizmet dökümü bilgilerinin ulaşıldığı ve vatandaşın bilgisayarına kaydetme imkanı sağlayan esgm servisi devre dışı bırakıldı ve ssk sorgulaması e devlet ile yapılmaya başlandı. Bu makalede Ssk sorgulama sistemi, e-sgk üzerinden sağlanan vatandaşa kolaylık sunan ssk hizmet dökümü sorgulama sonuçlarının doküman şeklinde alınmasına ve yazdırılmasına imkan sağlayan online sosyal güvenlik kurumu sistemidir. Bu sistem kullanılarak vatandaş istediği sigorta bilgisine çok hızlı bir şekilde ulaşabilir ve isterse işlem de yapabilir.

Sigortalı olmak her çalışan için temel haktır. Bu hakkın kontrolü de sigortam ödeniyor mu diye merak eden çalışanlar için esgk üzerinden yapılan ssk sorgulama işlemi sayesinde yapılmaktadır. Bu sorgulama işleminde edevlet şifresi gerekmemektedir ve yalnızca TC kimlik no kullanılarak, kimlik bilgileri ekrana girilerek yapılmaktadır.

TC no ile ssk sorgulama yapmak için esgm sistemine giriş yapmamız gerekiyor. Buraya girdikten sonra sistem bizden;

TC Kimlik no
Aile no
Doğum Tarihi
Nüfus ili
Minvalinde bilgiler istemektedir. Bunları doğru olarak belirtilen yerlere girmemiz gerekir ve daha sonra sorgula butonuna basarak işlemimize devam etmemiz gerekir. Sorgula dedikten sonra açılan ekrandaki hizmet bilgisi kısmına sgk sorgulama girdiğimizde ssk sorgulama sonuçları ekranda 4a ya da 4c seçimine bağlı olarak görüntülenir.

Burada görüntülenen bilgiler, sigortamın başlangıç tarihinden itibaren yer almaktadır. Yeni işe girenlerde dönem kısmından sigortalı olup olmadıklarını görebilirler.