Friday, June 18, 2021


SSK Prim ve Gün Sorgulama


Sigortalılar için önemli olan prim gün sayısı hakkında detaylı bilgilere erişmek, çalışanlar için önemlidir. sgk ve ssk prim gün sorgulama yapıp, hizmet dökümü bilgilerine nasıl ulaşılır, bu ssk hizmet dökümü verileriyle neler yapılabilir birlikte inceleyelim. Ssk prim gün sorgulama yaparak hizmet dökümü almak için tc kimlik numarasını kullanmanız yeterlidir.

Ssk prim sorgulama yapıp hizmet dökümü almak için esgm sayfasına girip istenilen kimlik bilgileri doğru olarak yazılmalıdır. Bu bilgiler yazılıp sorgula butonuna tıklandığında yeni bir sayfa açılır ve açılan sayfanın sağında hizmet bilgisi yazılı alandan ssk ve sgk 4a’lılar 4a hizmet bilgisi alanına girerler, devlet memurları ise sgk 4c hizmet bilgisi kısmına ulaşırlar.

Burada tutulan bilgiler, sigortalı çalışanların işe girdikleri ilk tarihten itibaren ödenen ssk sgk prim sayısını, ödenen brüt maaş miktarını vs göstermektedir. Bu bilgiler önemlidir. Zira brüt maaş miktarı, ileride emeklilik durumunda alacak olduğunuz emekli maaşını etkilemektedir. Eğer, 1500 TL maaşla bir işyerinde çalışıyorsanız ve ssk sgk sigorta priminiz asgari ücretten ödeniyorsa işten ayrılıp işsizlik maaşı almanız durumunda ya da emeklilik zamanı geldiğinde ciddi sıkıntı oluşturacaktır. Bu ssk prim sorgulama yaptığınızda sadece ödenen toplam ssk sorgulama primine değil aynı zamanda kaç para üzerinden öndendiğinide kontrol etmeniz gerektiğini göstermektedir. Aksi durumda mağduriyet yaşayacak olanlar yine çalışanlardır.

Sgk ve ssk priminiz düşük maaş üzerinden ödeniyor ve sizin itirazınıza rağmen işyeri tarafından bir değişiklik yapılmıyorsa, durumu anlatır bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvuruda bulunarak hakkınızı kazanabilirsiniz.