Friday, June 18, 2021


SSK Prim Sorgulama Ekranı


Bir sigortalı olarak sigortanızın ödendiğinden emin olmak için ssk prim sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Geçmişte bu işlem için tc kimlik numarası yeterli oluyordu fakat bir takım güvenlik sorunları sebebiyle tc ile ssk prim sorgulama rafa kaldırıldı ve tüm devlet uygulamalarının yer aldığı e devlet sistemine entegre edildi.

İnterneti kullanarak devletin bir çok kurumuna erişmek mümkün. Eskiden vatandaş devlet dairelerine gidip saatlerce beklerken artık devlet vatandaşın kapısına, cep telefonuna kadar geliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte, vatandaşın en sık kullandığı işlemlerde daha kolay hale geliyor. Bunlardan en önemlisi de ssk prim sorgulama bilgilerine ulaşıp ssk hizmet dökümü almak.

SSK Prim Sorgulama Ekranı ESGM

Ssk prim sorgulama e-devlet sisteminin haricinde sgk tarafından da sunulmaktadır. Bu sistemin adı da “e-sosyal güvenlik merkezi esgm”dir. Esgm üzerinden ssk prim sorgulama yapmaya güvenli bir şekilde imkan tanınır. Bu sayfaya girdiğinizde sizden tc kimlik numaranızı ve kimlik bilgileriniz istenir bunları eksiksiz olarak girdiğinizde sorgula demelisiniz ve açılan yeni sayfanın sağ üst köşesinde bulunan hizmet bilgisi alanına giriş yapmalı, 4a hizmet bilgisini seçmelisiniz.

SSK Prim Sorgulama İşlemleri

Sorgulama yapıp hizmet dökümü alanına girdiğinizde ssk prim sorgulama sonuçları ekranda görüntülenecektir. Buradaki bilgiler, tc no girişi yapan sigortalının işe ilk giriş tarihinden son ödenen ssk prim gününe kadar aylık, yıllık ve toplamda görülmektedir.

Özellikle genç çalışanlar için sigortanın önemini gss olarak bildiğimiz genel sağlık sigortası noktasında görüyoruz. Zira sigortalı çalışmıyorsanız gss primi ödemeniz gerekmektedir ve duruma göre gss primleri ssk sigorta parasının yarısına denk gelmektedir. Bu nedenle bilinçli davranarak ssk prim sorgulama yapıp sigorta girişinizi ve sigortanızın yatırılıp yatırılmadığından kesin emin olmanız hem bugün hemde yarınınız için oldukça önem ifa etmektedir.