Friday, June 18, 2021


SSK Hizmet Dökümü


E Devlet sistemi ile ssk hizmet dökümü almanın yanı sıra tc no ile ssk hizmet dökümü de alınabilmektedir. Tc kimlik no ile şifresiz bir şekilde ulaşacağınız bu belge ile ödenen toplam ssk sigorta prim gün sayısını, işe giriş tarihlerinizi, toplam hizmet dökümü bilgisi gibi size özel olan sigortacılık detaylarına erişmeniz mümkündür. Tüm bu ssk hizmet dökümü sorgulama birimleri esgm tarafından sağlanan altyapı ile yapılmaktadır.

Vatandaşlar sigorta tarihlerini ve emekli olacakları zamanı öğrenmek için ssk hizmet dökümü uygulamasını kullanmaktadır. Esgm tarafından sağlanan bu hizmet birimine aynı zamanda edevlet üzerinden de bağlanmak mümkün olmakla beraber e devlet şifresiz değil şifreli yapılmaktadır.

TC kimlik numarası ile şifresiz olarak ulaşabileceğiniz sosyal sigortalar kurumu (SSK) prim gün sayısını, ssk emeklilik detayları ve diğer ssk detaylarını gösteren hizmet dökümüdür. Daha önceleri basit bir sorgu ekranıyla SSK sorgulama ‘sı yapılabiliyor, SSK Hizmet Dökümü alınabiliyordu.Ancak Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK yeni bir düzenlemeyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) altında birleştirildikten sonra SSK Sorgulama ve SSK Hizmet Dökümü alınması gibi işlemler E-devlet sistemi üzerine alındı.Bu durum SSK hak sahiplerini zor bir duruma soktu.Zorluğun sebebi E-devlet şifresiydi.E-Devlet şifresi PTT şubelerinden alınabiliyor ve sürekli güncelleme gerektirdiği için sık sık unutuluyordu.

2011 yılında oluşan bu mağduriyeti düzeltmek ve telafi etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tekrar SSK e-hizmet sistemini geri getirdi.

SSK Hizmet dökümü sorgulama işlemi’ni şu yollarla yapmak mümkün:

e-devlet sisteminden yararlanma,
SGK internet sitesinden yararlanma,
TC kimlik No ile SSK Hizmet dökümü sorgulama motorundan yararlanma.
Şu anda SSK Hizmet dökümü ve 4A çıkartma işlemini şu 2 yoldan biriyle yapmak mümkün:

E-devlet şifresi ile alıp giriş yaparak,
SGK sitesinden şifresiz giriş yaparak.
Bu iki yoldan en pratik olanı, E-SGM hizmet sorgulama ekranı formu yardımıyla 2. metodu kullanarak sorgulama yapmaktır.

Giriş yapıldıktan sonra Hizmet Dökümü 4A birimine girerek ssk hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.