Friday, June 18, 2021


SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar


Çalıştığınız iş yerinde başınıza gelebilecek kazalar veya yakalanacağınız hastalıklar sonucunda alacağınız raporların ücretini işveren karşılamaz. Sgk rapor parası nezaman yatar da bu şekilde, maaş gününüzde olamayacaktır. Çünkü SSK’lı olarak çalıştığınız yerde, 3 gün ve üzerinde rapor almanız durumunda, ücretiniz SGK tarafından yatırılacaktır. Bu da, zamanda farklılık olmasına neden olmaktadır. Fakat bunun için, son bir yılda 90 gün priminizin yatırılmış olması ve ardından bu şekilde bir olumsuzluk veya rahatsızlıkla karşılaşmış olmanız gerekecektir.

SGK rapor parası, SGK tarafından Ziraat Bankası veya PTT şubelerinden alınmaktadır. SGK tarafından yatırılacak olan bu tutar, her ayın 8 ve 14’ü arasında yatırıldığı gibi, sizlerde en geç takip eden ayın 14’ünde rapor paranızı belirtilen kurumlardan alabilirsiniz.

sgk-rapor-parasi-sorgulama

Eğer kesin tarih öğrenmek istiyorsanız, ALO 170’i arayarak, rapor paranızın ne zaman yatacağını sorabilirsiniz. Rapor aldıktan sonra, tekrar ayağa kalkarak işe başladıktan sonra SGK ödemelerinizi alabileceğiniz gibi, 3 gün ve üzerinde olan raporlarınız için, günlük brüt ödemesiyle karşılaşacaksınız.

SGK rapor parası ne zaman yatar sorusuyla birlikte, bu ay içinde yaşayacağınız olumsuzluk, genel olarak 20 gün ile 45 gün arasında değişiklik göstermektedir. Çünkü raporunuzun bitmesini bekleyecek olan SGK, her ayın 8 ile 14’ü arasında ödeme yaptığı için, eğer ilk tarihler arasında halen daha raporlu olursanız, ödeme alamaz; bir sonraki ayda toptan ödeme almak durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, raporunuzun bitiminin ardından takip edecek 8 ve 14’üncü günler arasında ödemenizi alabilirsiniz.