Friday, June 18, 2021


SGK Müstehaklık Sorgulama


Sigortalı olarak hastanelerden ve diğer sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak için SGK Hastane provizyon belgesi sorgulama yapılarak alınması gerekmektedir. Sgk provizyon belgesi almak için yerine getirilmesi gereken şartların başında sigortalı olarak bir işte çalışıyor olmak ya da anne, baba vs üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir olunması gerekir. Provizyon belgesi sistemi ile yeni işe girenler de ne zaman sağlıktan yararlanabilir olduklarını sgk provizyon sorgulama yaparak öğrenebilirler.

SGK Provizyon Belgesi Nasıl Alınır ? ( Müstehaklık Belgesi )

Bu belge esasında döküm olarak alınabilir bir belge özelliğine sahip değildir. Yani yeni bir işe başladınız ve kısa bir süre sonra da hastaneye gitmeniz gerekti. Bu durumda sağlık provizyon belgesinin sisteme alınmış olması gerekmektedir. Bu işlem artık online olarak sgk tarafından yapılıyor olsa da istisna durumlarda kişinin bağlı bulunduğu SGK Sosyal Güvenlik Kurumu’na şahsen müracaat etmesi gerekir. SGK Provizyon belgesi almak için yapacak olduğunuz ise SGK birimine başvuru esnasında kimlik fotokopinizi ilgili departmana teslim etmektir. Yoğunluğa göre sağlık provizyon belgesi işleme alınır ve sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda bu provizyon sorgulama işlemi SGK müstehaklık sorgulama olarak da bilinmektedir. Müstehaklık yani sağlıktan (ücretsiz hastane ve ilaçtan) yararlanma işlemi sonuçlarını görmek için sgk sorgulama yaptığınız şekilde esgk e devlet sayfasına giriş yapmanız ve provizyon servisi ekranından yukarıdaki gibi bilgilerinizi görüntülemeniz gerekmektedir.