Friday, June 18, 2021


Rapor Parası Sorgulama


Hastalıktan vs sebeplerle alınan rapor paralarının kaç para olduğunu öğrenmek için SGK rapor parası sorgulama ve hesaplama işlemleri hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Vatandaşlarına her daim en iyi hizmeti sunmayı hedefleyen devletimiz vatandaşlarına kolaylık olması için e devlet sistemini hayata geçirmiştir.E devlet sistemi ile tüm resmi işlemlerinizi kısa bir süre içerisinde evinizden ,iş yerinizden kolayca yapabilmektesiniz.Bu sistemi kullanmak için aşırı bir bilgisayar kullanımı bilmeye gerek yoktur e devlet sistemi oldukça basit ve kullanışlıdır.

E Devlet ile Rapor Parası Sorgulama

rapor_parasi_sorgulama

E devlet sistemi kullanıcı sayısı son güncellemeye göre 16 milyon vatandaşımıza ulaşmıştır.Ülkemizin hedefi 70 milyon vatandaşını e devlet sistemi ile tanıştırmaktır. E devleti kullanırken tüm hizmetler ücretsizdir.Sadece e devlet şifresini alırken ödenilen 2 TL ücret vatandaşlardan alınan tek ücrettir. E devlet şifresi unutulursa ikinci defa alınacak olan e devlet şifresi için 4 TL ödenmek zorunda kalınacaktır.

Sosyal güvenlik kurumu ve E devlet sisteminin ortak çalışması ile internetten rapor parası sorgulama veya rapor parası hesaplama hizmeti de yapılmaktadır.Sgk rapor sorgulama hizmeti için TC kimlik bilgilerinizi bilmeniz gerekmektedir.E devlet iş görmezlik sistemi ile sgk sorgulama işlemi içinde TC kimlik bilgisi yeterlidir.

Rapor Parası Hesaplama

Bu hizmet hakkında detaylı bilgi ise şu şekildedir.Sgk rapor parası sorgulama sı yapılırken yatarak tedavi ve ayakta tedavi çeşidi olmak üzere ikiye ayrılır.Yatarak tedavi gören hastaların günlük kazançlarının yarısı,ayakta tedavi gören hastaların ise günlük kazançlarının 3/2 si rapor parası olmak üzere geriye ödenmektedir.

İş Görmezlik Rapor Çeşitleri

İş görmezlik sisteminde rapor parası almak için rapor çeşitleri vardır bunlar ;

1- İş kazası geçirip bu yüzden istirahatli sayıldıkları her gün için.
2- Herhangi bir hastalık sebebiyle rapor alınması durumunda raporun başladığı tarihten önceki günlerde en az 90 gün boyunca kesintisiz pirim ödenmişse raporun başladığı 3. Günden itibaren her gün için
3- Kadınlar için doğumdan önceki günlerde en az 90 gün boyunca kesintisiz pirim ödenme şartı ile doğumdan önceki 8 hafta ve sonraki 8 hafta için her gün için rapor parası ödenir.