Friday, June 18, 2021


Rapor Parası Öğrenme


İşgörmezlik ödeneği olarak da bilinen sgk rapor paralarının ne zaman yatacağını öğrenmek için rapor parası sorgulama işlemleri yapılır. Bu işlemleri hem sosyal güvenlik kurumu ekranından hemde e devlet ile rapor sorgulama sayfasından gerçekleştirebiliriz. Çalışanların rapor parası almaları için en az 2 günlük işgörmezlik belgesi almaları ve bunun da işyeri muhasebesi tarafından kuruma bildirilmesi gerekir bunu unutmayınız.

Sigortalı olarak çalışan bireyin, iş kazası veya hastalık sonucunda; iş yeri tarafından atanan hekimin verdiği karar doğrultusunda çalışamama durumu sonucunda, raporlu sayılmaktadır. Raporlu sayılan çalışanın verilen süre boyunca çalışması zorunlu değildir. Rapor parası sorgulama nereden ve nasıl yapılır Bu konuda, rapor kullanmış olan işçilere sorgulama sonucunda ödemenin ne durumda olduğu bilgileri verileceği gibi, nereden ve nasıl alınacağı hakkında bilgi verilmektedir. Çünkü raporlu olduğunuz süre içerisinde, ödemelerini işveren değil; SGK yapacaktır. SGK üzerinden yapılacak olan rapor parası ödemesini sorgulamak içinde, e-devlet sistemini kullanabilirsiniz.

rapor-parasi-sorgulama

E Devlet Rapor Parası Öğrenme

E-devlet sitesine girerek, e-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı ilgili alanlara girip, güvenli giriş yapmanız ilk işleminizdir. Daha sonra sizleri e-devlet ana sayfasına yönlendirecektir. Bu alanda, sol tarafta tüm hizmetlerin yer aldığı e-Hizmetler bölümüne tıklayın. Karşınıza çıkan bölümde, sol tarafta yer alan alfabetik sıraya göre dizilmiş harflerden ‘S’ harfine basabilir, sayfayı aşağıya çekebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfasına ulaştıktan sonra, Ortak hizmetler bölümü altında yer alan 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme bölümüne tıklayarak, ödemenizin onaylanıp, onaylanmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer onaylanmışsa, sizlere ne kadar ve ne zaman ödeneceği gibi bilgiler verilecektir.

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sorgulama nereden ve nasıl alınır işlemini yaptıktan sonra, Ziraat Bankası veya PTT şubelerinden, yatırılacak olan rapor parasını TC kimlik numaranızla birlikte alabilirsiniz. Farklı hiçbir banka veya kurumdan alamayacağınız gibi, yalnızca bu iki kurumdan almanız mümkündür.