Friday, June 18, 2021


Bağkur Hizmet Dökümü


Esnaf, çiftçi, sanatçı ve diğer meslek mensupları bağkur primlerini öğrenmek için bağkur hizmet dökümü sorgulama yapabilir ve emeklilik için kalan ödenmesi gereken bağkur primlerini öğrenebilirler. Bağkur hizmet dökümü olarak da bilinen bu ödeme dökümü ile geçmiş dönemden kalan prim borçları başta olmak üzere SGK üzerinden bir çok önemli ayrıntıya erişebilirler.

Geçmişte bağkur olarak bilenen ve işyeri sahipleri ile çiftçi, sanatçı gibi serbest meslek gruplarının dahil olduğu bağkur sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanarak SGK 4B adı aldı ve ilgili tarihten itibaren bağkur ödemeleri sosyal güvenlik kurumu 4b olarak ödenmeye başlandı. Geçmişte her grup için farklı hizmet sunulurken yapılan değişiklikler sonucunda tüm çalışma grupları eşit şartlar altında sağlık vb. hizmetlerden yararlanmaya başladı.

TC no ile bağkur ödeme dökümü sorgulaması için yapılması gereken e devlet portalına giriş yaparak SGK 4B birimine bağlanmaktır. Aşağıda bu sayfayı görebilirsiniz.

Bu ekrana ulaştığınızda SGK logosunu ve 4B Ödeme Dökümü yazısını gördüğünüzden emin olduktan sonra tc kimlik numaranız ve e devlet şifrenizle kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Yani e devlet giriş yapmanız gerekli. Giriş yaptıktan sonra herhangi bir işlem yapılmaksınız ekran kendini yenileyecek ve 4b ödeme dökümü sorgulama sonuçları ekranda görüntülenecektir. Ekrandaki sgk 4b hizmet dökümü sayesinde toplam kaç gün bağkur primi ödediğinizi ve diğer bağkur sigortası hakkında aradığınız cevaplara ulaşabilirsiniz.